Wycieczki

Skosztujcie i zobaczcie, że dobry jest Pan: Błogosławiony człowiek, który u Niego szuka schronienia.” (Psalm 34:9)
Od września w naszym zborze na początku nabożeństwa uczymy się wersetów biblijnych (zdjęcie 1). Zwykle wprowadzam ten werset, którego potem uczymy się z dziećmi na lekcji biblijnej. W następnym tygodniu powtarzamy go z pamięci, albo ktoś ze zboru dzieli się świadectwem o tym, jaki wpływ miał ten werset na jego życie w minionym czasie.
W grudniu przed wyjazdem do Izraela uczyłam wersetu z Psalmu 34, ale nie pomyślałam wtedy, że Pan będzie aż taki dobry dla mnie.

{highslide}wycieczki/agata/1.jpg{/highslide} {highslide}wycieczki/agata/2.jpg{/highslide} 

Zanim jeszcze wyjechałam, już mogłam dziękować Bogu, że wyjazd w takim gronie (zdjęcie 2) doszedł do skutku i że mogła pojechać ze mną koleżanka z pracy – Agata, z którą chciałam porozmawiać i bliżej się poznać.

Wyjeżdżając z Krakowa byłam chora, ale znów zobaczyłam, że dobry jest Pan, bo Kasia, z którą spotkałyśmy się w Warszawie dała mi tabletkę na katar, dzięki czemu mogłam przespać noc.

Drugiego dnia w Izraelu, mimo zimnej wody, weszłam do Jeziora Kinneret (zdjęcie 3), ale zamiast pogorszenia stanu zdrowia, zostałam uzdrowiona. Ani tego wieczoru, ani przez następne dni nie brałam już leków i mogłam je schować na dno walizki.

{highslide}wycieczki/agata/3.jpg{/highslide}

Skosztujcie i zobaczcie, że dobry jest Pan” - to Słowo towarzyszyło mi każdego dnia w Izraelu: w miejscach, w których już byłam, a szczególnie w tych nowych, oglądanych po raz pierwszy. Na Jeziorze Kinneret nie mogłam oderwać myśli od historii, która wydarzyła się prawie 2000 lat temu, kiedy Jeszua uciszył burzę, ani od wersetu z Psalmu 19 „Niebiosa opowiadają chwałę Boga, a firmament głosi dzieło rąk Jego”; tak niesamowite wrażenie robiły na mnie zmiany pogody i obrazy nieba świadczące o potędze Boga (zdjęcie 4,5,6). W tej sytuacji fakt, że w Polsce obchodzi się wigilię Świąt ustanowionych na pamiątkę narodzenia Mesjasza nie miał najmniejszego znaczenia.

{highslide}wycieczki/agata/4.jpg{/highslide}{highslide}wycieczki/agata/5.jpg{/highslide}{highslide}wycieczki/agata/6.jpg{/highslide}

Bóg był dobry dla mnie, bo znów mogłam usłyszeć Dvorę, opowiadającą o oglądanych przez nas miejscach jako mieszkanka Ziemi Obiecanej i przedstawicielka wybranego narodu, a także dziedziczka Bożych obietnic i Królestwa.

Świetnie się bawiłam w Kfar Kedem jeżdżąc na osiołku (zdjęcie 7) i w Petrze próbując dosiąść wielbłąda (zdjęcie 8).

{highslide}wycieczki/agata/7.jpg{/highslide}{highslide}wycieczki/agata/8.jpg{/highslide}{highslide}wycieczki/agata/9.jpg{/highslide}

Urzekła mnie pustynia swoim rozmiarem, surowością, kolorami i przedziwnymi formami skalnymi (zdjęcie 9), które tylko przyroda mogła stworzyć otrzymawszy takie prawa od Boga. Obserwując skalistą pustynię Negev, nie sposób nie wspomnieć słów proroka Izajasza (41:18-20): „Sprawię, że wytrysną rzeki na gołych miejscach i krynice wśród dolin, obrócę pustynie w kałuże wód, a ziemię suchą w źródła. Zasadzę na pustyni cedry, akacje, mirty i drzewa oliwne. Zaszczepię na stepie razem cyprys, wiąz i pinie, aby widzieli i poznali, zważyli i zrozumieli wszyscy, że to ręka Pana uczyniła i że to stworzył Święty Izraelski.” (Zdjęcie 10) Pustynia zakwitła. Mogliśmy oglądać spełniającą się na naszych oczach Bożą obietnicę; oazy, kibuce i rośliny wyrastające ze skał (zdjęcie 11).

{highslide}wycieczki/agata/10.jpg{/highslide}{highslide}wycieczki/agata/11.jpg{/highslide}

To, że dobry jest Pan, zobaczyłam w Jego odpowiedzi na nasze pragnienia. Jeszcze w Tyberiadzie Hania pokazała uczestnikom wycieczki wydany przez Wspólnotę „Drzewo Oliwne” kalendarz na rok 2012. Tematem pierwszego kalendarza były góry Izraela, drugiego - drzewa, bieżącego – pieśni izraelskie, a kalendarz planowany na przyszły rok ma opowiadać o zwierzętach w Izraelu. I jak myślicie, co Bóg na to? (zdjęcie 12). Pozwolił nam zobaczyć całe stado świstaków (inne fragmenty Biblii mówią o borsukach), wielbłądy (zdjęcie 13), kozice (zdjęcie 14), owce, osiołki, różnorakie ryby pływające w rafie koralowej (zdjęcie 15) i gołębie – będzie z czego wybierać do następnego kalendarza.

{highslide}wycieczki/agata/12.jpg{/highslide}{highslide}wycieczki/agata/13.jpg{/highslide}{highslide}wycieczki/agata/14.jpg{/highslide}
{highslide}wycieczki/agata/15.jpg{/highslide}

Bóg był dobry dla mnie w Jerozolimie, kiedy zamiast wędrować trasą, którą już przeszłam dwa lata temu, mogłam w towarzystwie Eugeniusza zobaczyć te miejsca, których jeszcze nie widziałam (a jechałam do Izraela z nadzieją zobaczenia ich): Miasto Dawida (zdjęcie 16), groby w dolinie Cedron; mogłam też stanąć na cmentarzu arabskim obok Złotej Bramy (zdjęcie 17). Niby nic, a jednak wielką radość sprawiło mi odczytanie tetragramu – imienia Boga JHWH na zwoju Izajasza znalezionym w Qumran nad Morzem Martwym, a przechowywanym w Sanktuarium Księgi (Zdjęcie 18 i 19) w Muzeum Izraela w Jerozolimie.

{highslide}wycieczki/agata/16.jpg{/highslide}{highslide}wycieczki/agata/17.jpg{/highslide}

{highslide}wycieczki/agata/18.jpg{/highslide}{highslide}wycieczki/agata/19.jpg{/highslide} 

Bóg był dobry dla mnie, gdy na koniec wyjazdu otrzymałam dar finansowy. Tegoroczny wyjazd do Izraela był dla mnie bardzo drogi, ponieważ płatność była w dolarach, a przelicznik wysoki, więc ten dar dał mi możliwość pojechania po powrocie do Polski jeszcze na spotkanie modlitewne o tematyce izraelskiej. Zapisałam się na nie i zarezerwowałam miejsce jeszcze przed wyjazdem do Izraela z nadzieją, że znajdą się pieniądze, i znalazły się. Zobaczyłam i doświadczyłam, „że dobry jest Pan”.
Agata

Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo