Grudzień 2011

DAKTYLOWIEC – TAMAR
Daktylowiec, zwany popularnie palmą daktylową, przywędrował na tereny biblijne z Mezopotamii w bardzo odległych czasach, co potwierdzają wykopaliska archeologiczne i dokumenty pisane. Na dnie wysychającego Morza Martwego i w wapieniach En Gedi odkryto skamieniałe lub na wpół zmineralizowane palmy. Profesor Michael Evenari potwierdza obecność palm we wczesnych warstwach archeologicznych w Jerycho a Józef Flawiusz w „Historii Izraela” zaświadcza, że rosły one wokół Jeziora Genezaret, w Dolinie Jordanu, w okolicach Morza Martwego, na Górze Oliwnej i wokół Jerozolimy. Palma daktylowa dobrze czuje się w klimacie suchym, ponieważ ma mocno rozbudowany system korzeniowy. Mówi się o niej, że ma głowę w słońcu a nogi w wodzie. W starożytności odkryto, że jest rozdzielnopłciowa i nauczono się sztucznego zapylania krzyżowego. Cenny pyłek z męskich drzew przechowywano w lnianych woreczkach po kilka lat, o czym świadczą płaskorzeźby i napisy asyryjskie, babilońskie i egipskie. Wysoka do 30 metrów, na wierzchołku ma od 80 do 120 liści długości do czterech metrów. Owocuje od około 30 roku życia do 200 lat. Daktylowiec jest rośliną niezwykle użyteczną. Liśćmi kryje się dachy, pień ma zastosowanie w budownictwie i stolarce, z włókien liści robi się sznury, kosze, maty, worki. Owoc palmy, przepyszny daktyl, pożywny i kaloryczny zawiera dużo cukrów, białek, tłuszczu, witaminy A i B oraz mnóstwo soli mineralnych. Z nierozwiniętych kwiatów żeńskich (około 10 tysięcy) ukrytych w pochwie, z której po nacięciu wypływa słodki syrop, otrzymujemy znany miód daktylowy.
W Biblii wspomniana jest palma 36 razy. Pierwszy raz, gdy Mojżesz z ludem wychodzą z Egiptu, przechodzą Jam Suf, dochodzą do pustyni Szur a następnie do „Elim, gdzie było dwanaście źródeł i siedemdziesiąt palm” (2 Moj 15:2). Wyniosłą, smukłą palmę postrzegano jako symbol płodności, owocnego życia duchowego, sprawiedliwości i piękna a także życia wiecznego i zmartwychwstania. Liście jej wchodzą w skład lulaw, wiązanki używanej podczas Sukot (Święta Szałasów) i symbolizującej cztery stany społeczne lub cztery stany dojrzałości duchowej. Lulaw służy do radosnego potrząsania przed Panem jako wyraz wdzięczności za opiekę (3 Moj 23:40). O tym, jak ważną rolę w życiu ludu tamtych czasów pełniła palma, świadczy fakt, że Jerycho nazywano Miastem Palm, co mówiło o jego bogactwie wody i pożywienia. Pod palmą podejmowała ważne decyzje obronne sędzia Debora; drzewo to nazywano Palmą Debory (Sędz 4:5). Psalmista wyraził swoje zrozumienie Bożego planu i życia w zgodzie z nim słowami: „Sprawiedliwy wyrośnie jak palma” (Ps 92:13). Salomon budując świątynię polecił, aby użyć liści palmowych jako motywu dekoracyjnego na wszystkich ścianach (1 Król 6:29). Słowo TAMAR, słodycz, było imieniem wielu kobiet w Biblii. Nosiła je np. synowa Judy, żona Era, a potem Onana, której dramatyczną historię podsumował on słowami: „Ona jest sprawiedliwsza niż ja, bo nie dałem jej synowi memu, Szeli” (1 Moj 38:1-30). Imię Tamar miała też córka Dawida podstępnie zgwałcona przez przyrodniego brata Amnona (2 Sam 13:1-29), a także wnuczka Dawida – jedyna córka Absaloma (2 Sam 14:27).
Monety izraelskie z czasów machabejskich miały motyw liści palmowych. Cesarz rzymski Wespazjan, uważający palmę za symbol zwycięstwa, po zburzeniu Jerozolimy wybił monetę z wizerunkiem płaczącej kobiety pod palmą. Jezus z Nazaretu wjeżdżając do Jerozolimy w niedzielę, aby zrealizować plan Ojca, był witany przez „liczną rzeszę”, która „… nabrała gałązek palmowych i wyszła na jego spotkanie” (Jan 12:13).
Daktyl, jako miękki owoc z twardą pestką, towarzyszy w seder Tu-Biszwat trzeciemu kielichowi czerwonego wina z domieszką białego. Symbolizuje człowieka już ukształtowanego wewnętrznie, ale zewnętrznie jeszcze miękkiego, wrażliwego i czasem zbyt ufnego. Jana Płaniewska „Sprawiedliwy wyrośnie jak palma.” Psalm 92:13 Gaj palmowy w Moszawa Kineret. Fot.: Anna Cieślar
Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo