Listopad 2011

CYPRYS – BROSZ
Cyprys jest drzewem iglastym, smukłym, o zwartej wąsko stożkowatej koronie, zachowującej ciemnozieloną barwę przez cały rok. Niezwykle rzadko tworzy własne zagajniki, raczej chętnie rośnie w sąsiedztwie dębów, cedrów i innych drzew. Jest drzewem łagodnego klimatu. Liście w postaci igiełek ma maleńkie, łuskowate, ułożone – jak określają botanicy – „nakrzyżolegle” i przylegające do pędu o przekroju czworokątnym. Za najbardziej prawdopodobne miejsce pochodzenia cyprysu uznaje się Mezopotamię i Syrię. Stamtąd właśnie pochodzą najstarsze znaleziska związane z tym drzewem, zarówno biologiczne jak też wykonane ludzką ręką. Pierwszy wizerunek drzewa i jego gałęzi, pochodzący sprzed niemal 4 tysięcy lat, zawdzięczamy Asyryjczykom. Z tamtych terenów wędrujące plemiona przeniosły cyprys dalej na wschód i na zachód wokół Morza Śródziemnego.
Wyniosła sylwetka z zimozieloną koroną i kulistojajowymi szyszkami, dojrzewającymi w drugim roku życia drzewa, już w czasach biblijnych kojarzyła się ludziom głównie ze smutkiem i przemijaniem. Szczególny stosunek do cyprysu mieli Asyryjczycy. Uważali je za „drzewo życia” i wiązali z nim cel i sens życia. Długowieczne, dorastające nawet do 40 metrów drzewo ma drewno mocno żywiczne, aromatyczne, bardzo twarde i odporne na pasożyty i choroby. Za te cechy wpływające na jego trwałość cenione było w starożytności i jest współcześnie. Niektórzy interpretatorzy Biblii uważają, że „gofer” – drzewo żywiczne, z którego Noe zbudował arkę – to właśnie cyprys.
Pierwszy raz spotykamy się z cyprysem w Biblii w radosnej chwili sprowadzania Skrzyni Przymierza bliżej Jerozolimy, o czym czytamy w 2 Księdze Samuela (6:5): „Dawid i cały dom Izraela tańczyli i grali z całej siły przed Panem na różnego rodzaju instrumentach z cyprysowego drzewa”. Syn Dawida, Salomon, kiedy odczuł potrzebę wypełnienia marzenia swojego ojca i zbudowania Świątyni – stałego miejsca na skrzynię przymierza i inne sprzęty Przybytku, zwrócił się zaprzyjaźnionego króla Tyru, Chirama, z propozycją zakupu, na co otrzymał odpowiedź: „Wysłuchałem tego co mi chciałeś powiedzieć. Spełnię wszystkie twoje życzenia dotyczące drzew cedrowych i drzew cyprysowych” (1 Król 5:8). Być może mądry władca wolał oszczędzić cenne drzewa rosnące w jego królestwie i nie niszczyć pochopnie tego, na odtworzenie czego trzeba przynajmniej kilkadziesięciu lat. Z tej samej Księgi Królewskiej dowiadujemy się, co w świątyni było wykonane z drzewa cyprysowego. Twarde i mocne drewno doskonale nadawało się na posadzkę i na dwie pary głównych wahadłowych drzwi, na których wyrzeźbione były postacie cherubów, liście palmowe i rozwinięte kielichy kwiatów. Płaskorzeźby pokryte były złotą blachą mocno przylegającą do wypukłości (1 Król 6:34-35). Z czasów Salomona mamy informacje, że domy wyposażano w elementy z tego drzewa: „Belki naszego domu cedrowe, a nasze stropy cyprysowe” (PnP 1:17).
Również prorocy wspominają to drzewo w różnych sytuacjach, pouczając lub przestrzegając synów Izraela i inne ludy. Izajasz (41:19) przypomina, że Bóg zapewnia pomoc Izraelowi i że kiedyś przywróci Swój ład niedoceniony i utracony przez ludzi: „Zasadzę na pustyni cedry, akacje, mirty i drzewa oliwne, zaszczepię na stepie razem cyprys, wiąz i pinie.” A kilka rozdziałów dalej (Izaj 55:13) dodaje: „Zamiast głogu wyrośnie cyprys, zamiast pokrzywy wyrośnie mirt. I będzie to dla Pana chlubą, znakiem wiecznym, który nie zniszczeje”. Ezechiel przekazuje informację o zastosowaniu tego drzewa do budowy statków: „Wszystkie twoje burty zbudowali z cyprysowego drzewa” (Ez 27:5), porównując pełen pychy i pogaństwa Tyr właśnie do pięknego statku, który jest skazany na unicestwienie. Przez Ozeasza Bóg nawołuje lud do nawrócenia się do Niego, przyrównując siebie samego do cyprysu: „Wysłucham go i wejrzę na niego łaskawie. Jestem jak cyprys zielony. Dzięki mnie wyrośnie twój owoc”. Wszyscy, którzy polegają na Bogu, mogą te słowa przyjąć do siebie.
W Nowym Przymierzu drzewo cyprysowe nie jest wspomniane. Widocznie Jezus z Nazaretu nie uznał za stosowne użyć go w swoich przypowieściach czy porównaniach. Ale zarówno dawniej jak też teraz cyprys jest drzewem charakterystycznym dla ziemi Biblii i bardzo cenionym. Obecnie ma zastosowanie, jak dawniej, w budownictwie i w meblarstwie. Jana Płaniewska „Przyjdzie do ciebie jałowiec, jesion i cyprys społem, aby przyozdobić Moje święte miejsce, gdyż chcę uczcić miejsce, gdzie stoją Moje nogi.” Izajasz 60:13 Las w Neot Kedumim. Fot.: Anna Cieślar
Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo