Luty 2011

MIGDAŁOWIEC – SZAKED
Drzewo migdałowe jest pierwszym drzewem, które po zimowym odpoczynku sygnalizuje swoje życie najpierw pąkami, a wkrótce bardzo licznymi różowymi, bądź białymi kwiatami na bezlistnych gałęziach. Zakwita w miesiącu szwat, w końcu stycznia, i może wyrosnąć nawet do ośmiu metrów wysokości. Zarówno z Biblii jak też z innych dokumentów wynika, że już w czasach patriarchów znane było w Kanaanie, choć przywędrowało ze wschodu Mezopotamii lub Persji. Znano wówczas dwa gatunki: owoce jednego z nich były jadalne – słodkie, a drugiego – gorzkie o silnym, charakterystycznym zapachu, z których robiono olejki aromatyczne.
Po raz pierwszy w Biblii spotykamy się z gałązką migdałowca jako sposobem na wyegzekwowanie przez Jakuba zapłaty za wieloletnią ofiarną pracę u Labana. „Wtedy Jakub wziął świeże pręty z topoli białej, z drzewa migdałowego i z platanów i powycinał w ich korze paski tak, że na prętach ukazały się białe pręgi” (1 Mojż. 30:37).
Po raz drugi spotykamy się z nim w 43 rozdziale tej samej księgi (w.11) wiele lat później, gdy Jakub–Izrael wysyła kolejny raz synów po zboże do Egiptu i mówi im: „Jeżeli tak musi być, to uczyńcie tak: nabierzcie do swoich worów najlepszych płodów ziemi i zanieście w darze temu mężowi trochę balsamu i trochę miodu, korzeni i mirry, orzechów i migdałów”. Słodki migdał był cenionym przysmakiem godnym królewskiego stołu. Być może właśnie wtedy drzewo migdałowe, wcześniej tam nieznane, dotarło do Egiptu.
Czterysta lat później, gdy Hebrajczycy z Mojżeszem na czele wyruszali do Ziemi Obiecanej, drewno migdałowca używano do wyrobu lasek dla przywódców. Z powodu dramatycznych wydarzeń związanych z buntem Koracha Bóg nakazał Mojżeszowi przeprowadzenie pewnego testu w celu udowodnienia ludowi, że to On wybrał Aarona na kapłana. W 4 Księdze Mojżeszowej (17:21-23) czytamy: „wszyscy ich książęta dali mu laski … razem dwanaście lasek. Laska Aarona była między ich laskami. Mojżesz położył laski przed Panem w Namiocie Świadectwa. A gdy nazajutrz wszedł Mojżesz do Namiotu Świadectwa, laska Aarona z domu Lewiego wypuściła pączki i wydała kwiat i dojrzałe migdały”.
Z tego drzewa można korzystać na wiele sposobów, bo ma coś smacznego, coś użytecznego i coś pięknego. Chyba sam Stwórca zachwycał się jego kwiatami, bo wydając dyspozycję Mojżeszowi jak ma zbudować, wyposażyć i ozdobić Przybytek oraz jego sprzęty polecił, aby pełniący szczególną rolę świecznik również był ozdobiony kwiatami migdałowca.
Ale nie wszystkim to drzewo kojarzyło się zawsze z czymś nowym i miłym. W Księdze Kaznodziei Salomona (12:5) autor wymienia kwitnący migdałowiec w kontekście słów o odejściu z tego świata: „Gdy nawet pagórka bać się będą i strachy czyhać będą na drodze; gdy drzewo migdałowe zakwitnie i szarańcza z trudem wlec się będzie, a kapar wyda swój owoc, bo człowiek zbliża się do swojego wiecznego domu, a płaczący snują się po ulicy”.
Prorok Jeremiasz przekazuje nam słowa nadziei: „I doszło mnie słowo Pana tej treści: Co widzisz Jeremiaszu? I odpowiedziałem: Widzę gałązkę drzewa migdałowego. Wtedy Pan rzekł do mnie: Dobrze widziałeś, gdyż czuwam nad moim słowem, aby je wypełnić”. (Jer. 1:11-12) Jeremiasz rozumiał ten symbol. Hebrajska nazwa migdału – szaked – pochodzi od czasownika szoked, co znaczy wyczekiwać właściwego momentu, czuwać. Tak jak to drzewo czeka na stosowną chwilę, aby zakwitnąć i wydać owoc, tak Bóg czeka, aby wypełnić słowa obietnicy, które wcześniej wypowiedział.
Niezależnie od powyższych refleksji, przyjemnie jest – po porze deszczu i braku kwitnących drzew – popatrzeć na migdałowce obsypane kwieciem. To cieszy, raduje i uspokaja. Stwórca obdarował to drzewo taką mocą życia, że wystarczy odłamaną gałązkę włożyć do ciepłej wody, a po kilku dniach bezlistna gałązka pokryje się mnóstwem różowych kwiatów. Jana Płaniewska „Widzę gałązkę drzewa migdałowego. Wtedy Pan rzekł do mnie: Dobrze widziałeś, gdyż czuwam nad moim słowem, aby je wypełnić”. Jer. 1:11-12 Kwitnące drzewa migdałowe. Fot.: Anna Cieślar
Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo