Sierpień 2011

GRANATOWIEC – RIMON
Granatowiec jest niewysokim drzewem, rzadko dorastającym do pięciu metrów. Jego widok o każdej porze roku budzi wdzięczność dla Stwórcy i podziw dla urody stworzonej rośliny. Wiosną – bo zachwyca mnóstwem pięknych karminowych kwiatów dwojakiego rodzaju: małych – płonnych i dużych – plennych. Jesienią – bo owocnia dużych kwiatów rozrosła się już w dorodny czerwonobrązowy owoc, jagodę o błyszczącej, jędrnej skórce chroniącej wnętrze, w którym niezależnie od wielkości owocu jest (jak głosi tradycja) 365 pesteczek ukrytych w ciasno do siebie przylegających segmencikach pełnych smacznego soku. Owoce dzikich drzew są o wiele mniejsze niż hodowlanych. Poza dużymi uprawami, granatowiec jest sadzony przede wszystkim w ogródkach przydomowych dla delikatnego i gaszącego pragnienie soku. Zbyt długo niezdejmowany z drzewa owoc pęka i wysypują się na ziemię rubinowe „mini pojemniczki” - nasiona z osnówkami z sokiem. Za miejsce pochodzenia drzewa uznaje się Mezopotamię, z której wędrujące plemiona przeniosły je na zachód tysiące lat temu.
W Biblii granat wymieniony jest 29 razy. Pierwsza informacja pochodzi z 2 Księgi Mojżeszowej (28:31-33). Czytamy tam, że sam Bóg, prowadzący Mojżesza w jego posłannictwie, przekazuje mu model stroju osoby wspierającej go – arcykapłana: „Płaszcz pod efod… na jego dolnych brzegach zrobisz dookoła jabłuszka granatu z fioletowej i czerwonej purpury i karmazynu”. O tym, że rosły w Kanaanie granaty, czytamy w 4 Księdze Mojżeszowej (13:23): „I przybyli do doliny Eszkol… i nabrali także nieco jabłek granatu”. Pierwszy król Izraela przygotowując się do - jak się później okazało, zwycięskiej - bitwy z Filistynami, odpoczywał w okolicach Gibei: „Saul przebywał na skraju Gibei pod jabłonią granatową, która stała przy klepisku, a wojowników było przy nim sześciuset” (1 Sam 14:2). Piękno i wartość owocu oraz fakt użycia go do ozdoby stroju rytualnego osoby pośredniczącej między Bogiem a człowiekiem skłoniło prawdopodobnie Salomona do zastosowania granatu w celach dekoracyjnych w Świątyni: „Sporządził po dwa rzędy jabłek granatu wokół każdej plecionki pokrywającej głowice na wierzchu kolumny” (1 Król 7:18). O tym ornamencie świadczy również Jeremiasz opisując zagrabione przez Babilończyków skarby: „U góry miała głowicę spiżową [kolumna]… a na głowicy wokoło były plecionki i owoce granatu … a jabłek granatowych było dziewięćdziesiąt sześć z każdej strony, sto zaś jabłek granatowych było na plecionkach wokoło” (Jer 52:22-23).
Gdy po latach niewoli Judejczycy wrócili do Jerozolimy, aby odbudować miasto i Świątynię, Bóg wybaczył im nieposłuszeństwo a zaangażowanie w odbudowę pobłogosławił urodzajem: „Zwróćcie uwagę na czas obecny i przeszły… gdy położono kamień węgielny pod Świątynię… czy brakuje wam w spichrzu … czy drzewo granatowe lub drzewo oliwne nie wydaje nadal owocu? Od dzisiejszego dnia ja będę wam błogosławił” (Ag 2:18-19). Owoc granatu z czasem został uznany za symbol Bożych błogosławieństw a także, ze względu na ilość pestek, za symbol zachęty do czynienia dobra każdego dnia, jak nakazuje Bóg w Torze. Przypominający koronę kształt owocu stał się pierwowzorem późniejszych koron królewskich i koron zwieńczających sukienkę Tory, której zwoje nawinięte są na drzewce z drzewa również granatowego.
W Nowym Przymierzu granat nie jest wspomniany, ale za to w tradycji żydowskiej w święto Nowego Roku Drzew – Rosz Haszana Lailanot towarzyszy drugiemu kielichowi z winem białym, lekko zabarwionym czerwonym. W tym zestawie granat symbolizuje późniejsze dzieciństwo człowieka, gdy kształtuje się charakter, umacniają się cechy, wzrasta odporność na działanie świata przy jednoczesnej dalszej ufności i wrażliwości, o której przypomina miąższ wewnątrz owocu. Jana Płaniewska „Wyrosłaś jak gaj drzew granatowych z wybornymi owocami.” Pieśń nad Pieśniami 4:13. Owoce granatowca. Fot.: Anna Cieślar.
Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo