Styczeń 2011

DRZEWA WYSTĘPUJĄCE W BIBLII „Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!”. Te słowa zapisane w 1 Księdze Mojżeszowej (1:29) i dotyczące początku historii człowieka stały się dla niego wiadomością tak ważną i cenną, że przekazywano ją następnym pokoleniom. Na przestrzeni tysięcy lat ta wiedza ratowała mu życie.
Tereny biblijne od Ur do Egiptu znane Abrahamowi i jego potomkom to obszar przez większą część roku nasycony słońcem i bardzo ciepły. Drzewa dawały wędrowcom cień, schronienie, opał, pożywienie, gasiły pragnienie i wzmacniały. Dla upamiętnienia ważnych wydarzeń były również sadzone w dogodnych warunkach na równi ze stawianymi w tym celu kamieniami. W Biblii drzewa występują nie tylko jako tło i świadkowie wydarzeń, ale również jako symbole, którymi posługuje się Bóg, aby za pośrednictwem wybranych ludzi przekazać swą wolę, ostrzeżenie, zadowolenie lub pochwalę. „Znalazłem Izraela jak winne grono na pustyni, widziałem waszych ojców jak wczesną figę na drzewie figowym” – pisze Ozeasz (9:10). Taki jest obraz narodu widzianego Bożym sercem i jego oczami. Symbolem człowieka żyjącego zgodnie z Bożą wolą jest dorodne drzewo: „Będzie jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód, wydające swój owoc we właściwym czasie, którego liść nie więdnie” (Psalm 1:3). Trudne doświadczenia przywodzą na myśl uschnięte drzewa, o czym czytamy np. w Księdze Joela (1:12): „Uschła winorośl i drzewo figowe, zwiędło drzewo granatowe i jabłoń, wszystkie drzewa polne uschły, u synów ludzkich znikła radość”.
Zarówno starożytni Hebrajczycy jak też współcześni Izraelczycy cenili i cenią drzewa i krzewy tak dalece, że Boży nakaz zawarty w 5 Księdze Mojżeszowej (20:19-20) był i jest traktowany bardzo poważnie. „Jeżeli będziesz oblegał jakieś miasto przez długi czas, walcząc przeciwko niemu, aby go zdobyć, nie niszcz jego drzew podnosząc na nie siekierę, bo z nich możesz się żywić… Tylko drzewo, które znasz jako nie wydające owocu możesz zniszczyć, ściąć i budować z niego…”. Nawet zmuszeni do opuszczenia swojego dziedzictwa nie niszczyli ich. Szacunek dla drzew wynikał z wdzięczności Bogu za ten dar.
Już w Misznie zredagowanej około 200 r. n.e. przez Jehudę Ha-Nasi wymieniony był 15 dzień miesiąca szwat jako Rosz ha-Szana Lailanot (Nowy Rok Drzew), półświąteczny dzień kończący zimowe opady deszczu i sygnalizujący początek budzenia się drzew do dalszego wzrostu po zimowym odpoczynku. Rosz ha-Szana Lailanot wywodzi się z bardzo odległych czasów. 15 dzień miesiąca szwat był dniem, od którego naliczano wiek owocowych drzew i krzewów jako już wydolnych do dzielenia się swoimi owocami z ludźmi. W okresie II Świątyni data ta wyznaczała początek nowego roku pobierania dziesięciny. Dziesięcina z owoców z jednego roku nie mogła zastępować owoców z roku następnego.
Święto to – dzień nadziei i ufności Bogu – uroczyście obchodzono w rodzinach żydowskich. Na stołach najważniejszą rolę spełniało siedem gatunków owoców Izraela: pszenica i jęczmień (ciasto), winogrona, figi, granaty, oliwki i daktyle. Kolacja taka nosiła nazwę seder Tu Biszwat i akcentowana była czterema kielichami w specjalnym układzie z owocami i w specjalnej kolejności, a także ze stosownymi błogosławieństwami. Wspominano i wspomina się przy tym starożytną i nowożytną tułaczkę oraz zburzenie Świątyni, pocieszając się Bożą obietnicą zawartą w księgach proroków Izajasza i Amosa: „I odmienię los mojego ludu izraelskiego, tak że odbudują spustoszone miasta i osiedlą się w nich. Nasadzą winnice i będą pić ich wino, założą ogrody i będą jeść ich owoce” (Am 9:14). I to się dzieje. Jana Płaniewska „Drzewo figowe nie wydaje owocu, a na winoroślach nie ma gron, zawodzi drzewo oliwne… Lecz ja będę radował się w Panu, weselił się w Bogu mojego zbawienia.” Habakuk 3:17-18. B’ruchim habaim – zaproszenie do wejścia do ogrodu w kibucu nad Jez. Galilejskim. Fot.: Anna Cieślar
Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo