Wrzesień 2010
WRZESIEŃ 2010 ELUL / TISZRI 5770/5771 „Tylko strzeż się i pilnuj swojej duszy, abyś nie zapomniał tych rzeczy, które widziały twoje oczy, i aby nie odstąpiły od twego serca po wszystkie dni twojego życia, ale opowiadaj o nich swoim synom i synom swoich synów o dniu, w którym stanąłeś na Horebie przed Panem, twoim Bogiem.” 5 Księga Mojżeszowa 4:9-10 GÓRA SYNAJ Góra Synaj (w Biblii także nazywana górą Horeb), to miejsce gdzie Bóg zawarł z ludem izraelskim przymierze i nadał mu Prawo. Izraelici rozbili obóz pod tą górą pierwszego dnia trzeciego miesiąca od wyjścia z niewoli egipskiej (2 Moj. 19:1). Już wcześniej u podnóża tej góry Bóg objawił się Mojżeszowi w płonącym krzewie (3:1-10) i powołał go, aby wyprowadził lud z Egiptu. Bożemu objawieniu na Horebie towarzyszyły niezwykłe zjawiska: pojawiły się grzmoty i błyskawice oraz obłok, a cała góra płonęła. Nikomu nie wolno było się do niej zbliżyć. Dlatego jako pośrednik musiał wystąpić Mojżesz.
Na górę Bożą Horeb schronił się także prorok Eliasz uciekając przed złą królową Jezebel (1 Król. 19:8). Wówczas także wystąpiły straszne zjawiska – ogień, wicher kruszący skały, trzęsienie – ale tym razem Bóg objawił się dopiero w cichym, łagodnym powiewie i dał prorokowi wskazówki dla jego dalszej służby.
Biblia nie opisuje dokładnej lokalizacji tego miejsca, dlatego wśród uczonych panuje w tym względzie znacząca różnica zdań, w zależności od proponowanych wariantów wędrówki Izraela przez pustynię. Istnieje nawet pogląd, że musiała być położona po drugiej stronie zatoki Akaba, na obszarze dzisiejszej Arabii Saudyjskiej. Tradycyjnie jednak utożsamia się ją z górą Jebel Musa (arab. „góra Mojżesza”) usytuowaną na południu półwyspu synajskiego, na terytorium Egiptu. Ma ona 2286 m n.p.m. Trasa, która do niej prowadzi, zwana Ścieżką Mojżesza, składa się z ponad 3700 stopni, wykutych przez mnichów (zwane też „schodami pokuty”). Dłuższy, łatwiejszy szlak, którym zdecydowana większość turystów wchodzi na szczyt, prowadzi krętą, tzw. Wielbłądzią Ścieżką lub Ścieżką Paschy (Sikkat al-Basza); trasę tę można pokonać w ciągu 2-3 godzin (większość trasy można przejechać również na wielbłądzie). Pod szczytem mija się „Źródło Eliasza”, tradycyjne miejsce schronienia proroka. Na samym wierzchołku znajduje się kaplica Świętej Trójcy, w której ma się znajdować kamień, z którego Bóg sporządził tablice z Dziesięciorgiem Przykazań; poniżej jest także pieczara, w której Mojżesz miał spędzić 40 dni i gdzie Bóg objawił się Eliaszowi.
U podnóża góry, na wysokości 1570 m n.p.m., mieści się klasztor Św. Katarzyny, należący do prawosławnych Greków. Jego początki sięgają 337 r. n.e. kiedy cesarzowa Helena, matka cesarza Konstantyna, kazała wznieść kaplicę wokół domniemanego Krzewu Gorejącego. W VI wieku powstała z inicjatywy cesarza Justyniana otoczona wysokimi murami bazylika, chroniona w tamtych czasach przez 200 strażników. Znajduje się tu imponująca biblioteka zawierająca wielki zbiór starożytnych manuskryptów i zwojów, ustępujący tylko zbiorom Watykanu. W 1844 roku F. von Tischendorf odnalazł tu słynny Kodeks Synajski, manuskrypt Biblii z IV w. n.e.
Dolina Wadi El-Deir łączy Jebel Musa z Równiną El-Raha. Raha znaczy „odpoczynek” i wedle tradycji, to tutaj Izraelici rozłożyli się obozem i tutaj ulali złotego cielca (2 Moj. 32). W pobliżu znajduje się grobowiec Aarona (szeik Harun).
Obecnie Góra Mojżesza jest bardzo popularnym celem wycieczek turystycznych, w tym również wypraw nocnych, mających na celu podziwianie ze szczytu wschodu słońca. Widok ciemnych i szarych ścian skalnych rozbłyskujących nagle czerwienią granitów zapiera dech w piersiach. John Lloyd Stephens, dziewiętnastowieczny odkrywca i archeolog, powiedział o górze Synaj: „Spośród wszystkich zdumiewających cudów natury nie znajdzie się ani jeden, który by bardziej nadawał się do zamanifestowania potęgi Najwyższego”. Tekst: Emanuel Machnicki
Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo