Wrzesień 2011

AKACJA – SZITA
Akacja jest drzewem rosnącym na najbardziej jałowych i bezwodnych terenach. Żadne inne drzewo nie jest w stanie rosnąć, kwitnąć i wydawać owoce w tych warunkach. Rzadko wyrasta do 6 metrów, przeważnie osiąga 2,5-3 metrów. Z płaską koroną i pniem często wykrzywionym i poskręcanym wiatrami, odgrywa wielką rolę w życiu pustyni. Nawet niewielki opad powoduje wyrastanie podwójnie ułożonych wzdłuż łodyżki małych listków i zebranych w pęczki, równie małych, żółtych kwiatków. Akacja jest drzewem bardzo odpornym i twardym. W starożytnym Egipcie zabalsamowane zwłoki wkładano do akacjowych trumien. Prawdopodobnie szczątki Józefa, syna Jakuba, były w takiej właśnie trumnie przewożone przez Mojżesza i lud do Sychem. Biblia nie mówi tego wprost, ale akacja była drzewem cenionym w Egipcie, a Józef był osobistością znaczącą. Ze względu na piękne, ciasno ułożone (wolny wzrost) słoje i pomarańczowo-brązowy kolor drewna, drzewo to było i jest wykorzystywane w meblarstwie.
W Biblii wszelkie informacje o tym drzewie związane są z budową i wyposażeniem Przybytku. W 26 rozdziale 2 Księgi Mojżeszowej są te dokładnie informacje podane. Z drewna akacjowego wykonane były: ołtarz całopalenia obity miedzianą blachą, stół na chleby pokładne pokryty złotem oraz ołtarz kadzidlany również wyłożony złotem. Także deski Przybytku zrobione były z drewna akacjowego okrytego złotą blachą. Drążki do łączenia desek i do noszenia wyżej wymienionych sprzętów były również z tego drewna pokrytego miedzią bądź złotem. Umieszczona w najważniejszej części Namiotu Skrzynia Świadectwa, w której złożono tablice Prawa, zbudowana była, jak wszystko inne, z drewna akacjowego i pokryta złotem, łącznie z drążkami do noszenia. „I wystawią mi Świątynię, abym zamieszkał pośród nich… Zrobisz też skrzynię z drzewa akacjowego… pokryjesz ją szczerym złotem… I zrobisz też na przybytek deski z drzewa akacjowego…” (2 Moj 25:8.10-11; 26:15).
Drzewo akacjowe ceniono nie tylko ze względu na twardość, kolor i układ słoi, ale również dlatego, że z czterech gatunków rosnących na terenach biblijnych można było uzyskiwać ważne surowce do dalszego przerobu. Z kory jednego z gatunków uzyskiwano składnik do wyprawiania skór, z innego wyciskano gumę do impregnowania drewna. Z akacji wyrabiano też balsamy lecznicze oraz włókno na powrozy i sieci. Liście i kwiaty stanowiły paszę dla zwierząt hodowlanych. Ze wszystkich zaś gatunków uzyskiwano świetny i mający różnorakie zastosowanie węgiel drzewny.
Akacja rośnie nie tylko na płaszczyznach pustynnych, ale też w wąwozach i uedach, czasem w tak dużych ilościach, że niektóre miejsca i tereny w swojej nazwie mają nazwę drzewa szita. W 4 Księdze Mojżeszowej czytamy, że w Szittim lud Izraela zdradza Boga (25:1) oraz że Izrael obozuje między Bet-Hajjeszimot a Abel-Haszszittim (33:49). Z księgi Jozuego (2:1) dowiadujemy się, że Jozue wysyła z Szittim zwiadowców. Również z Szittim wyrusza lud, by przebyć Jordan (Joz 3:1). Nazwa Szittim, określająca konkretne miejsce, pojawia się też w Księdze Micheasza (6:5).
W czasach biblijnych często nazywano miasto od imienia założyciela lub czegoś, co charakteryzowało to miejsce, a jeśli rosły drzewa szita w lasach szittim, to nazwa sama się nasuwała i utrwalała. Jana Płaniewska „Zasadzę na pustyni cedry, akacje, mirty i drzewa oliwne” – mówi Pan. Izajasz 41:19 Akacje na stepie Arava. Fot.: Anna Cieślar
Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo