Marsz Żywych
Marsz Żywych 2018. Polsko-ukraińsko-angielska grupa.
Marsz Żywych 2018.
Polsko-ukraińsko-angielska grupa.

Dnia 12 kwietnia 2018 po raz trzydziesty odbył się doroczny Marsz Żywych z Auschwitz do Birkenau, a właściwie, jak powiedział prezydent Izraela, "ze śmierci do życia". Marsz ten miał miejsce w 70. rocznicę powstania państwa Izrael i 75. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim. W imieniu Wspólnoty „Drzewo Oliwne” szliśmy w Marszu 21-osobową grupą jako Polacy (5 osób), Ukraińcy (14 osób) i Anglicy (2 osoby).

Ogromne wrażenie zrobiła na nas obecność około 12 tysięcy młodych Żydów z różnych krajów świata, m.in. z Indii, Chile, Gwatemali, Kanady, USA, z Australii, z różnych krajów Europy i oczywiście z Izraela. Szli, aby pokazać, że pamiętają o Holokauście a równocześnie zaświadczają, iż „Am Jisrael chaj” - "lud Izraela żyje". Podczas Marszu powiewały na wietrze setki flag izraelskich.

W Birkenau, podczas uroczystości kończącej Marsz, do przybyłych przemówił prezydent Izraela Reuven Rivlin i prezydent Polski Andrzej Duda. Wzruszające były wypowiedzi ocalonego z Holokaustu oraz przedstawicieli drugiego i trzeciego pokolenia, a także pieśni i modlitwy.

Każdy z uczestników napewno zabrał ze sobą z Marszu coś wyjątkowego. Dla mnie osobiście czymś wyjątkowym było to, że mogłam zamienić kilka słów z p. Jankiem Jabłoniem z Krakowa, ocalonym z Holokaustu. Takich osób jest już wśród nas coraz mniej.

Tomasz Merton pisze, że "ktoś, kto medytował nad męką Jezusa, ale nie medytował nad obozami eksterminacji w Dachau i Oświęcimiu, nie wkroczył jeszcze w doświadczenie chrześcijaństwa naszych czasów".

Anna Cieślar.

Marsz Zywych 2018
Marsz Żywych 2018. Z p. Jankiem Jabłoniem, ocalonym z Holokaustu.
Marsz Zywych 2018
Marsz Zywych 2018
Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo