Marsz Żywych

Marsz Żywych jest programem edukacyjnym dla żydowskiej młodzieży z całego świata, realizowanym w Dzień Pamięci Holokaustu (Jom Haszoa), który wypada najczęściej 27 dnia miesiąca Nissan. To data, która umiejscowiona jest w kalendarzu w okresie pomiędzy rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943) a Dniem Niepodległości Izraela (Jom Ha’acmaut).

Dzień Pamięci Holocaustu jest obchodzony przez społeczność żydowską, jako dzień pamięci i żałoby po sześciu milionach Żydów – mężczyzn, kobiet i dzieci zamordowanych w czasie Szoa.

Marsz Żywych odbywa się niemal co roku od 1988 r., a zainicjowany został przez byłego posła Knessetu, Abrahama Hirschorna z partii Likud. Bardzo szybko stał się wydarzeniem międzynarodowym łączącym młodych Żydów z ponad czterdziestu państw, którzy poznawali w Polsce najciemniejsze strony historii swego narodu.

Marsz Żywych to 3-kilometrowe przejście z Auschwitz do Birkenau, podczas którego w ciszy upamiętniane są ofiary Holocaustu. Jest to symboliczne zwycięstwo nadziei wobec doświadczenia setek tysięcy Żydów, zmuszonych przez nazistów do przebycia całej Europy w przerażających Marszach Śmierci. Marsze te zaczęły się w lecie 1944 roku i trwały aż do ostatnich dni III Rzeszy.

 

W tym roku Marsz Żywych odbywał się w atmosferze szczególnej wrogości w stosunku do państwa Izrael. W dniu 20.04.09, na dzień przed Marszem, w Genewie rozpoczęła się trzydniowa konferencja antyrasistowska z ramienia ONZ, znana pod roboczą nazwą Durban II. Ostrze jej skierowane było przeciwko polityce Izraela w stosunku do Autonomii Palestyńskiej i zdominowana była przez frazeologię antysemicką.

W tegorocznym Marszu wzięło udział około 8000 osób, a w tej liczbie prawie 2000 Polaków. Po raz pierwszy w historii Marszu Żywych wzięli w nim udział Niemcy (jako zarejestrowana wcześniej formalna grupa 100 osób, w tym 20 nieumundurowanych kadetów szkoły oficerskiej). W tym roku po raz pierwszy w grupie 8000 uczestników dominowali nie-Żydzi.

Wspólnota „Drzewo Oliwne” została zaproszona w tym roku przez organizatorów Marszu Żywych do rekrutacji polskich grup młodzieżowych wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Przekazaliśmy przepustki 650 młodym uczestnikom, tworzącym 12 grup z różnych regionów Polski. Za pośrednictwem Służby Szalom zaprosiliśmy do udziału również dwie grupy dorosłych uczestników.
MARSZ Z RÓŻAMI Otóż Dawid zapytał Gibeonitów: „Co mam dla was uczynić i czym was przejednać, abyście pobłogosławili dziedzictwo Pańskie?” 2 Sam.21,3 Pytanie króla Dawida stało się dla nas znakomitym pretekstem, aby zadać je nam samym: Polakom.
Co my moglibyśmy uczynić, aby pobłogosławić dziedzictwo Pańskie – lud Jego wybrania? I żeby oni – synowie tego ludu - nam pobłogosławili?
Może moglibyśmy pójść razem tą samą drogą, solidarnie, okazując sobie przyjaźń i współczucie?

Spędzenie jednego dnia w roku z narodem żydowskim w Auschwitz, w miejscu, gdzie życie było podeptane, wydaje nam się ważnym wydarzeniem o charakterze symbolicznym i duchowym. Przypomina triumf życia nad śmiercią, a uczestnictwo w nim przedstawicieli wielu narodów wraz z narodem izraelskim przynosi wielką chwałę Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba.

Tegoroczny Marsz Żywych nazwaliśmy: Marsz z Różami, gdyż jedna z naszych uczestniczek zainicjowała pomysł rozdawania róż ofiarom Holokaustu oraz ich rodzinom. Inicjatywa została finansowo wsparta przez kilka zborów w Polsce. Zakupiono 700 róż, które pojawiły się potem na zdjęciach w różnych relacjach z Marszu (między innymi w Gazecie Wyborczej): trzymane przez uczestników, bądź zawieszone na drutach kolczastych w Auschwitz.
Dla żydowskich uczestników Marszu Żywych otrzymanie róż od Polaków było bardzo poruszające.

Wspólnota „Drzewo Oliwne” rozpoczęła przygotowania do Marszu Żywych już w październiku 2008 roku. Wtedy to właśnie rozpoczęliśmy szkolenie dla młodzieży chrześcijańskiej z różnych regionów w Polsce, które odbywało się raz w miesiącu w Warszawie. Celem była szeroko rozumiana duchowa i historyczno-kulturowa edukacja młodzieży w dziedzinie problematyki izraelskiej.

Szkolenia miały również wymiar praktyczny. W styczniu, podczas konfliktu palestyńsko-izraelskiego w Gazie, nasza młodzież miała okazję do aktywnego uczestnictwa w pokojowej demonstracji pro-izraelskiej, zorganizowanej w Warszawie przez zbory chrześcijańskie oraz Gminę Żydowską. Natomiast w kwietniu, przed samym Marszem Żywych (18.04.09), upamiętniając 66 rocznicę powstania w getcie warszawskim, młodzież brała udział w spacerze po byłym getcie.

W trakcie szkolenia w Warszawie młodzież mogła obejrzeć film dokumentalnego DVD z ubiegłorocznego Marszu Żywych oraz mogła zapoznać się z materiałami na temat historii antysemityzmu i Holokaustu.

Niezależnie od wspomnianych powyżej zajęć z młodzieżą chrześcijańską, Wspólnota „Drzewo Oliwne” budowała i rozwijała kontakty z nauczycielami chrześcijańskimi pracującymi w szkołach lub na uczelniach w różnych regionach Polski. W tym roku szkolnym udało nam się nawiązać kontakt z dwiema szkołami średnimi w Białymstoku oraz z Kolegium Nauczycielskim w Radomiu. Kontynuowaliśmy też kontakty nawiązane w roku ubiegłym z kilkoma innymi szkołami w Polsce. W Białymstoku i Radomiu odbyły się zajęcia z młodzieżą na temat antysemityzmu, Holokaustu oraz programu Marsz Żywych. Młodzież ta miała następnie okazję wziąć udział w tegorocznym Marszu Żywych. Szczególnie poruszający był dla nas fakt, że tuż przed Marszem Żywych, w Kurierze Porannym w Białymstoku ukazał się artykuł p.t. „Antysemityzm? Nie”, a traktował on właśnie o postawie uczniów IV L.O., którzy mieli wziąć udział w tegorocznym Marszu. A przez to chcieli zaznaczyć, że solidaryzują się z narodem żydowskim. Artykuł ukazał się na pierwszej stronie Kuriera i opatrzony był zdjęciem uczniów tegoż liceum, którzy na ramiona założyli chusty z napisem: „Ze względu na Syjon nie będę milczał.” (Izajasz 62,1) w trzech językach: polskim, angielskim oraz hebrajskim. Chusty te zostały wykonane przez Wspólnotę „Drzewo Oliwne” na użytek Marszu Żywych w poprzednim roku.

Bardzo wymowne było, że artykuł wraz ze zdjęciem ukazał się w dniu, kiedy w Genewie rozpoczęły się obrady, bardzo antysemickiej w swojej wymowie, konferencji Durban II pod patronatem ONZ!

Z kolei jedna z uczennic z drugiej grupy młodzieży z Białegostoku, której pomogliśmy w tegorocznej rekrutacji na Marsz Żywych miała po Marszu możliwość wystąpienia w lokalnej telewizji, gdzie mogła podzielić się wrażeniami oraz zachęcić młodzież do udziału w Marszu.
Podobnie było w przypadku grupy z Tarnowskich Gór. Prowadząca te grupę nauczycielka miała możliwość zamieszczenia informacji o Marszu w lokalnej prasie.

Natomiast jedna z grup współpracująca ze Wspólnotą „Drzewo Oliwne” („Wieczernik” z Kielc) rozdawała w trakcie Marszu wspaniale zaprojektowane kartki: z błogosławieństwem aaronowym dla Izraela na jednej stronie i z piękną grafiką obrazującą więź Polski z Izraelem na drugiej stronie. Kartki dołączano do róż rozdając je żydowskim uczestnikom Marszu. Wydrukowano je specjalnie na Marsz w liczbie kilku tysięcy.
Do naszego sprawozdania z tegorocznego Marszu Żywych pragniemy dołączyć świadectwo jednej z uczestniczek z Brzegów.

Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo