Strona główna

KIM JESTEŚMY

OliwneJesteśmy gronem ewangelicznie wierzących chrześcijańskich przyjaciół Izraela, które po latach nieformalnej działalności zarejestrowało się w 1994 roku jako Wspólnota „Drzewo Oliwne”.

Jesteśmy członkami różnych wspólnot chrześcijańskich, a przynależność do Wspólnoty “Drzewo Oliwne” wiąże się z naszym powołaniem do modlitwy i działania na rzecz narodu żydowskiego.

Czytaj więcej : KIM JESTEŚMY

Słowo z Biblii

Jom Kipur5780Dziesiątego dnia miesiąca tiszri (w tym roku jest to 9 października) wypada święto Jom Kipur, rozpoczynające się po zachodzie słońca dnia poprzedniego. 

Dzień Pojednania – Jom Kipur poprzedza  najradośniejsze ze wszystkich świąt biblijnych Święto Namiotów – Sukot. Radość Sukot poprzedzona jest jednak głęboką refleksją, badaniem własnego serca i wyznawaniem grzechów, jak to Bóg zalecił w Torze. Prawdziwa radość wiąże się bowiem z doznaniem pojednania z Bogiem i z ludźmi.

Czytaj więcej: JOM KIPUR 5780. O NAJŚWIĘTSZYM DNIU JUDAIZMU.

ROSZ HASZANA 5780 1Ostatni dzień tegorocznego września jest niezwykle ważny dla świata żydowskiego, gdyż to pierwszy dzień Rosz ha-Szana 5780 – Nowego Roku.

       Pamiętamy, że Izrael traktuje przygotowania do wkroczenia w nadchodzący rok  inaczej niż czynią to inne społeczności, w których najpóźniej w miesiącu poprzedzającym Nowy Rok roi się od reklam, atrakcyjnych balów i przeróżnych okolicznościowych imprez. Jesteśmy przyzwyczajeni do rozmów – jak i gdzie spędzisz Sylwestra, gdzie się bawisz? Ostatniego dnia starego roku należy oczekiwać na wybicie zegara o północy, kiedy wychyla się toast za sukcesy i pomyślność.   

Czytaj więcej: ROSZ HA-SZANA 5780 „Zakryj oblicze przed grzechami moimi...”

ChanukijaPonad czwarta część tegorocznego grudnia, to w żydowskim kalendarzu święta  Chanuka (poświęcenie) nazywane też Świętem Świateł.

Wiadomość o danej przez Stwórcę światłości znajdujemy już w pierwszych słowach Księgi Bereszit, rozpoczynającej Biblię Hebrajską: „I rzekł Bóg: Niech się stanie światłość. I stała się światłość. I widział Bóg, że światłość była dobra.” (Rdz 1:3,4).

Czytaj więcej: CHANUKA 5779 (3-10.2018) Z CIEMNOŚCI DO ŚWIATŁA

rosh hashanaTegoroczny wrzesień wypełniają trzy ważne święta żydowskie: Rosz ha-Szana, Jom Kipur i Sukot, zaś między Nowym Rokiem a Dniem Pojednania trwają Dni Skruchy – Jamim Noraim.  Zachęca to do modlitwy, by  Święty Izraelski sprawił, że wielu spośród naszych ‘starszych braci’ – którzy w tym miesiącu mają wyjątkowo wiele sposobności wracania pamięcią do biblijnej tradycji i historii swego narodu zapisanej w Biblii Hebrajskiej – odnajdzie swego Stwórcę i Pasterza i będzie mogło mówić jak Dawid w Psalmie 23: „Pan jest Pasterzem moim…”.

Czytaj więcej: ROSZ HA-SZANA 5779. TRZY WAŻNE ŚWIĘTA

O ostatnich paraszach zhydowskiego roku kalendarzowegoOstatnie w rocznym cyklu parasze – urywki z Tory, wyznaczone do czytania dla całej liczącej się z Bogiem Izraela społeczności żydowskiej, przypadają w tym roku w lipcu, począwszy od szabatu poprzedzającego dzień Tisza be Aw, oraz w sierpniu i na początku września.

Począwszy od paraszy czterdziestej czwartej – Dewarim, zawierają one ważne przesłanie, prowadzące do refleksji przygotowujących do zbliżającego się nowego roku – Rosz Haszana i do Dnia Pojednania – Jom Kipur.

Czytaj więcej: O ostatnich paraszach żydowskiego roku kalendarzowego

Słowo z Biblii

Słowo z Biblii

Biblia czyli TaNaCh i Berit Chadasza są podstawą naszej wiary. Zachęcamy do wsłuchiwania się w Słowo Najwyższego.
Publikacje

Publikacje

Wydane przez nas książki i kalendarze przybliżają Izrael i pomagają zrozumieć biblijne proroctwa.
WYDARZENIA

WYDARZENIA

Oto co planujemy w najbliższym czasie. Zapraszamy!
Obozy dla dzieci i młodzieży

Obozy dla dzieci i młodzieży

Letnie obozy w Polsce dla dzieci i młodzieży z Ukrainy są wspaniałą okazją do budowania mostów przyjaźni.
Izrael

Izrael

Tu znajdziesz informacje o świętach izraelskich i o pielgrzymkach do Izraela.
Archiwum

Archiwum

Tu możemy zajrzeć, jeśli chcemy sięgnąć do dawniejszych wiadomości.
Najnowsze wydarzenia
Owoce służby Wspólnoty "Drzewo Oliwne" w mieście Chmielnicki na Ukrainie.

Owoce służby Wspólnoty "Drzewo Oliwne" w mieście Chmielnicki na Ukrainie.

in Wyjazdy
W poniedziałek 16 września 2019 roku żydowska fundacja charytatywna "Chesed Beszt" w Chmielnickim obchodziła swoje 20-lecie. Na uroczystość jubileuszową byli zaproszeni działacze społecznych organizacji miasta, przedstawiciele władzy, goście z innych miast…
wrzesień 25, 2019
ROSZ HASZANA 5780 1

ROSZ HA-SZANA 5780 „Zakryj oblicze przed grzechami moimi...”

in Słowo z Biblii
Ostatni dzień tegorocznego września jest niezwykle ważny dla świata żydowskiego, gdyż to pierwszy dzień Rosz ha-Szana 5780 – Nowego Roku. Pamiętamy, że Izrael traktuje przygotowania do wkroczenia w nadchodzący rok inaczej niż czynią to inne społeczności, w…
wrzesień 25, 2019
Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo