Obozy dla dzieci i młodzieży

ulotka obozy letnie1

ulotka obozy letnie

Stary cmentarz w Międzybożu
Stary cmentarz w Międzybożu

W dniach od 29 stycznia do 1 lutego grupa 5 osób z Polski (Hania i Lucyna z Warszawy, Basia i Zosia z Bielska-Białej oraz Danusia  z Elbląga) przyjechała w odwiedziny do miasta Chmielnicki na Ukrainie.

Dzięki serdecznemu zaproszeniu żydowskiej organizacji „Chesed Beszt” w Chmielnickim mogliśmy udać się też do Hesedu w Kamieńcu Podolskim, a także zobaczyć mogiłę znanego żydowskiego reformatora Baal Szem Towa w Międzybożu. To właśnie Baal Szem Tow był założycielem ruchu chasydzkiego w judaizmie. Nauczał, że Boga należy chwalić nie przez umartwianie się i ascezę, ale raczej przez mądre i radosne korzystanie z życia i jego darów; że cześć można Mu oddawać przez taniec i śpiew. Dowiedzieliśmy się, że w Międzybożu, który zawsze szczycił się bogatą żydowską historią, nie mieszka dziś ani jeden Żyd. Jednocześnie jednak każdego roku przybywają tu chasydzcy pielgrzymi z całego świata.

Czytaj więcej: Wyjazd na Ukrainę 29.01 - 01.02.2018

Rewizyta na Ukrainie

W dniach od 26 grudnia do 1 stycznia 2018 w cztery osoby byłyśmy w Kijowie i odwiedziłyśmy grupę dzieci z Charkowa, które były latem na obozie w Wiśle. Spotkanie po kilku miesiącach odbyło się w centrum żydowskiej organizacji Beit Dan. Byliśmy wszyscy pod wrażeniem wielkości obiektu i wielu prowadzonych tam różnych działalności.  Na spotkaniu z dziećmi był film i wspominanie najciekawszych momentów z pobytu, z wycieczek i z zajęć na obozie. Przyszło też kilkoro rodziców, którzy wyrażali swoje zadowolenie z możliwości wyjazdu dzieci do Polski. 

Czytaj więcej: Rewizyta na Ukrainie

Obozy lato 2017Wspólnota „Drzewo Oliwne” od wielu lat organizuje obozy letnie dla dzieci i młodzieży z rodzin żydowskich mieszkających na Ukrainie. Na początku był to jeden obóz podczas wakacji, ale Boże błogosławieństwo dotykało coraz więcej osób i w 2017 roku mamy 7 takich obozów. Jest to oczywiście związane z pozyskaniem funduszy, współpracowników,opracowaniem programu, z nowymi kontaktami w różnych miastach na Ukrainie…

Nasi goście, mali i duzi, doświadczają polskiej gościnności w pięknej miejscowości w górach, są otoczeni miłością, troską (warto wspomnieć o smacznej kuchni), modlitwą... Dla niektórych dzieci jest to pierwszy wyjazd za granicę (równocześnie przekraczają granicę Polski i Unii Europejskiej), poznanie innej kultury, języka... Polscy organizatorzy dbają o bogaty i różnorodny program. Każdego dnia odbywają się zajęcia biblijne – uczestnicy dostają do ręki TaNaCh - Biblię hebrajską z tłumaczeniem na język rosyjski - i razem z nauczycielem, przy pomocy tłumacza, śledzą historię narodu izraelskiego oraz poznają życie i wybory bohaterów biblijnych. Uczą się na pamięć Bożego Słowa: „Będę z tobą wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz” – I Mj 28:15; „Pan jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają, wszystkich wzywających Go szczerze” – Ps 145:18; i szukają zastosowania go w swoim życiu – pracują w grupach, biorą udział w różnych scenkach... To, co najważniejsze – to możliwość doświadczania relacji z żywym Bogiem przez poznawanie Jego Słowa i Jego planu, czy przez osobistą rozmowę z Nim – modlitwę.

Poza zajęciami biblijnymi goście z Ukrainy mają w ciągu dnia dużo czasu na czynny wypoczynek: wycieczki w góry, zajęcia sportowe, pływanie, zwiedzanie bliższej i dalszej okolicy (ciekawe muzea, warsztaty naukowe...), a jeśli zostanie trochę wolnego czasu, mogą wziąć udział w zajęciach plastycznych np. decoupage, malowanie bluzek lub toreb ekologicznych lub nauczyć się tańców izraelskich. Dodatkową atrakcją dla każdego uczestnika obozu są praktyczne prezenty: plecaki, sportowe bluzy lub kurtki, buty. Dla organizatorów największą radością jest, kiedy dzieci chcą zabrać ze sobą do domu w prezencie Tanach, żeby czytać Boże Słowo i lepiej poznawać Boga. Tej radości towarzyszy wiara w Boże działanie, bo „...nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko ten, który daje wzrost – Bóg.”

Alina Korycka

Wiele lat przed naszym narodzeniem Bóg dał wspaniałą obietnicę Abrahamowi, „Będę błogosławił tym wszystkim, którzy będą błogosławić tobie” (I Moj. 12:3). W związku z tym, że słowa Boże nie przemijają, chcemy i dziś trzymać się tej obietnicy i błogosławić Jego wybrance, Izraelowi. Obozy, które co roku są organizowane dla dzieci żydowskich, zarówno w Polsce jak i na Ukrainie są doskonałą sposobnością, aby te błogosławieństwa przelewać na Naród Wybrany.

W tym roku udało się zorganizować dwa obozy na przełomie czerwca i lipca, dla grupy z Łucka i Lwowa. Pierwszy z nich odbył się na tak zwanej „farmie” Gustawa pod Warszawą, gdzie mieliśmy sposobność zaprosić przeszło trzydziestoosobową grupę z Łucka. Dla wielu z tych dzieci była to pierwsza wycieczka poza granice Ukrainy, to też wiele z nich nie kryło radości i zadowolenia. Drugi z obozów był już zorganizowany poza granicami Polski, gdzie opiekunowie z Polski wraz z członkami żydowskiej grupy z Lwowa udali się pociągiem na odległy Krym. Podróż, która trwała niemalże 26 godzin była z pewnością wielkim wyzwaniem zarówno dla dzieci jak i polskich opiekunów. Jednak zmęczenie szybko minęło, gdy tylko ujrzeliśmy wspaniałe krajobrazy witające nas na Krymie.

Czas, który spędziliśmy na tych obozach był wielkim błogosławieństwem dla nas, gdyż cieszyliśmy się z przywileju dzielenia sie nauką Tory o Mesjaszu z naszymi małymi przyjaciółmi. Staraliśmy się jednak, aby nasi goście mogli dostrzec miłość wlaną w nasze serca nie tylko przez słowa, ale i czyny. Wycieczki, zabawy, sport, interakcja, rozmowy, to właśnie te elementy jasno ilustrowały nasze zamiary; chęć udzielania błogosławieństwa potomkom Abrahama. Chęci, które wypływają ze świadomości unikalności tego narodu w oczach Boga oraz naszej wdzięczności z roli, jaką Izrael odegrał w przekazaniu zbawienia wszystkim narodom.

Dziękujemy wam, Drodzy Bracia i Siostry za wsparcie i modlitwy, bez których nasze dzieło nie mogłoby zostać wykonane. Dziękujemy, że pamiętacie o słowach naszego Mistrza: “a potem rzekł do nich:, Kto przyjmuje takie oto dziecko w imię moje, Mnie samego przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto jest bowiem najmniejszy wśród was wszystkich, ten jest naprawdę wielki.” (Łukasz 9:48). Niech Pan Was błogosławi w służbie dla Jego Chwały.

Tymoteusz Rabinek

OBÓZ DLA GRUPY ZE LWOWA    
      Na Ukrainie odbył się obóz dla dzieci ze lwowskiego przedszkola Alef Bet Gimel.  Było to w dniach 15-28 czerwca 2008 w pensjonacie „Jużny” nad Morzem Czarnym we wsi Horly Chersońskie.   Dołączyła do nich grupa wierzących z Polski: Kasia, Tymek, Jonatan, Ala, Monika i Magda, którzy poprowadzili zajęcia biblijne, plastyczne, gry i zabawy. Warunki na Ukrainie nie sa zbyt komfortowe, zwłaszcza dla nas z Polski, ale jest to wspaniała okazja, żeby błogosławić ten kraj i modlić się o ukraińskich Żydów. 
                                             OBÓZ DLA GRUPY Z ŁUCKA
      W sanatorium „Turija” koło Łucka odbył się drugi obóz na Ukrainie w terminie 4-13 lipca 2008. Grupa dzieci w wieku powyżej 10 lat wraz z nauczycielami i opiekunami miała możliwość korzystania z zabiegów sanatoryjnych, a ponadto i przede wszystkim ze Słowa Bożego. Bogaty program biblijny, sportowy, plastyczny sprawił, że polska grupa mogła aktywnie włączyć się w ten projekt. 
 
Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo