Obozy dla dzieci i młodzieży

Rewizyta na Ukrainie

W dniach od 26 grudnia do 1 stycznia 2018 w cztery osoby byłyśmy w Kijowie i odwiedziłyśmy grupę dzieci z Charkowa, które były latem na obozie w Wiśle. Spotkanie po kilku miesiącach odbyło się w centrum żydowskiej organizacji Beit Dan. Byliśmy wszyscy pod wrażeniem wielkości obiektu i wielu prowadzonych tam różnych działalności.  Na spotkaniu z dziećmi był film i wspominanie najciekawszych momentów z pobytu, z wycieczek i z zajęć na obozie. Przyszło też kilkoro rodziców, którzy wyrażali swoje zadowolenie z możliwości wyjazdu dzieci do Polski. 

Następnego dnia gospodarze zorganizowali nam wyjazd z przewodnikiem do Drobitskiego Jaru. Jest to miejsce 8 km poza Charkowem, które w grudniu 1941 r. w czasie nazistowskiej okupacji przy mrozie -15 C stało się masowym grobem. Około 15.000 Żydów z charkowskiego getta, mężczyzn, kobiet i dzieci, którym nie udało się wcześniej uciec, zostało wypędzonych i zamordowanych w Drobitskim Jarze.

Kolejnym miejscem zwiedzania była okazała, największa na Ukrainie synagoga. Była zbudowana w 1909 r. W czasach komunistycznych ten dom modlitwy wykorzystano na basen oraz na sale sportowe i klubowe. Po pożarze w 1998 roku budynek synagogi jest pięknie odremontowany i służy religijnym potomkom Abrahama, Izaaka i Jakuba.

Wielką przyjemność sprawiło nam także wieczorne wyjście na miasto. Charków na północno-wschodniej Ukrainie jest dużym miastem, dawniejszą stolicą. Wieczorne światła i noworoczne iluminacje a także wspaniała jak na tę porę roku pogoda sprawiły, że Charków zapisał się w naszej pamięci jako piękne miasto.

Modlimy się o dalsze przyjazne kontakty z Beit Danem i o kolejny obóz dla ich dzieci.

Anna Cieślar. 

Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo