Obozy dla dzieci i młodzieży
Stary cmentarz w Międzybożu
Stary cmentarz w Międzybożu

W dniach od 29 stycznia do 1 lutego grupa 5 osób z Polski (Hania i Lucyna z Warszawy, Basia i Zosia z Bielska-Białej oraz Danusia  z Elbląga) przyjechała w odwiedziny do miasta Chmielnicki na Ukrainie.

Dzięki serdecznemu zaproszeniu żydowskiej organizacji „Chesed Beszt” w Chmielnickim mogliśmy udać się też do Hesedu w Kamieńcu Podolskim, a także zobaczyć mogiłę znanego żydowskiego reformatora Baal Szem Towa w Międzybożu. To właśnie Baal Szem Tow był założycielem ruchu chasydzkiego w judaizmie. Nauczał, że Boga należy chwalić nie przez umartwianie się i ascezę, ale raczej przez mądre i radosne korzystanie z życia i jego darów; że cześć można Mu oddawać przez taniec i śpiew. Dowiedzieliśmy się, że w Międzybożu, który zawsze szczycił się bogatą żydowską historią, nie mieszka dziś ani jeden Żyd. Jednocześnie jednak każdego roku przybywają tu chasydzcy pielgrzymi z całego świata.

W Chmielnickim przy pomniku poświęconym ofiarom Holokaustu Ps 9,13 Bo mściciel krwi pamiętał o nich, nie zapomniał wołania ubogich.

Długo będziemy pamiętać poznawcze wycieczki w Międzybożu, Kamieńcu Podolskim, w Chmielnickim oraz pobyt w regionalnym Muzeum Holokaustu. Najbardziej wzruszające było jednak  ciepłe przyjęcie polskich gości w domach członków Hesedu „Chesed Beszt” i wspólne czytanie przypadającej na ten tydzień paraszy z Tanachu. Nasz pobyt na Ukrainie zbiegł się w czasie z pięknym świętem Tu Bi-Szwat („nowym rokiem drzew”), co uczyniło go jeszcze radośniejszym. W Chmielnickim i w Kamieńcu, pośród prawie 100 osób uczestniczących w spotkaniach z nami, były też rodziny dzieci, które latem przebywały na letnich wakacjach w Wiśle. Wiele radości sprawiło nam ponowne spotkanie się, wspólne wspominanie letniego pobytu i składanie sobie życzeń świątecznych. Bardzo ważna była też możliwość poznania nowych osób.

W czasie zimowego chłodu polska grupa doznała bardzo ciepłego przyjęcia ze strony żydowskich przyjaciół. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni przewodniczącemu i pracownikom „Chesed Beszt” – żydowskiej organizacji w mieście Chmielnicki.

Przy tabliczce poświęconej Wspólnocie Drzewo Oliwne w Hesedzie w Chmielnickim.
Przy tabliczce poświęconej Wspólnocie Drzewo Oliwne w Hesedzie w Chmielnickim.
 
Nasza grupa w Kamieńcu Podolskim pod błogosławieństwem Aaronowym 4 Mojż 6,24-26.
Nasza grupa w Kamieńcu Podolskim pod błogosławieństwem Aaronowym 4 Mojż 6,24-26.
W Międzybożu przy grobowcu Baal Szem Towa.
W Międzybożu przy grobowcu Baal Szem Towa.
Spotkanie w Kamieńcu Podolskim.
Spotkanie w Kamieńcu Podolskim.
Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo