Kalendarz 2014

Kalendarz ze świętami Izraela na 2014 rokTematyką tegorocznego kalendarza jest alija Izraela – powrót narodu Bożego wybrania do ojczyzny przodków, ziemi Izraela.

Na tle używanego przez nas kalendarza słonecznego zaznaczone są czerwonym kolorem wymienione w Biblii (TaNaCh) święta Pana, oraz pozostałe, obchodzone współcześnie w Izraelu. Są też podane urywki z Biblii, czytane w soboty (szabaty) w synagogach. Fragment Pięcioksiągu (Tory) przeznaczony do czytania na jeden szabat nosi nazwę PARASZA. Dodatkowo odczytywany jest w synagogach przypisany danej paraszy urywek Proroków (Newiim), nazywany HAFTARA. W naszym kalendarzu zostały też dołączone urywki z Nowego Testamentu – B’RIT CHADASZA (dosł. Nowe Przymierze), czytane przez Żydów uznających Jezusa za Mesjasza.

Oznaczenia:
W kalendarzu pomarańczowym kolorem zaznaczone zostały szabaty, niedziele, święta i dni wolne od pracy obowiązujące w RP.

Święta Pana i współczesne święta izraelskie opisane są czcionką w kolorze czerwonym, pozostałe szabaty - niebieskim, a pierwsze dni kolejnych miesięcy - zielonym.

Kalendarz opracował zespół:
Anna Białęcka-Pluta, Felicja Białęcka, Anna Cieślar, opracowanie graficzne: Aneta Krzywicka

Na okładce: Tęcza nad Negewem. Fot.: Anna Cieślar oraz zdjęcie w izraelskim Muzeum Niepodległości, przedstawiające jeden z obozów
przejściowych (ma’abara) dla tysięcy olim. Fot.: Mirosław Szut

Fotografie wykonali uczestnicy wycieczek do Izraela organizowanych przez Wspólnotę „Drzewo Oliwne”.
Cytaty biblijne pochodzą z Biblii Warszawskiej, wyd. XX, BiZTB 1975.

Można zamówić wersję drukowaną kalendarza.

Można też pobrać kalendarz w wersji elektronicznej pdf.

Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo