Słowo z Biblii

ChanukijaPonad czwarta część tegorocznego grudnia, to w żydowskim kalendarzu święta  Chanuka (poświęcenie) nazywane też Świętem Świateł.

Wiadomość o danej przez Stwórcę światłości znajdujemy już w pierwszych słowach Księgi Bereszit, rozpoczynającej Biblię Hebrajską: „I rzekł Bóg: Niech się stanie światłość. I stała się światłość. I widział Bóg, że światłość była dobra.” (Rdz 1:3,4).

Czytaj więcej: CHANUKA 5779 (3-10.2018) Z CIEMNOŚCI DO ŚWIATŁA

rosh hashanaTegoroczny wrzesień wypełniają trzy ważne święta żydowskie: Rosz ha-Szana, Jom Kipur i Sukot, zaś między Nowym Rokiem a Dniem Pojednania trwają Dni Skruchy – Jamim Noraim.  Zachęca to do modlitwy, by  Święty Izraelski sprawił, że wielu spośród naszych ‘starszych braci’ – którzy w tym miesiącu mają wyjątkowo wiele sposobności wracania pamięcią do biblijnej tradycji i historii swego narodu zapisanej w Biblii Hebrajskiej – odnajdzie swego Stwórcę i Pasterza i będzie mogło mówić jak Dawid w Psalmie 23: „Pan jest Pasterzem moim…”.

Czytaj więcej: ROSZ HA-SZANA 5779. TRZY WAŻNE ŚWIĘTA

O ostatnich paraszach zhydowskiego roku kalendarzowegoOstatnie w rocznym cyklu parasze – urywki z Tory, wyznaczone do czytania dla całej liczącej się z Bogiem Izraela społeczności żydowskiej, przypadają w tym roku w lipcu, począwszy od szabatu poprzedzającego dzień Tisza be Aw, oraz w sierpniu i na początku września.

Począwszy od paraszy czterdziestej czwartej – Dewarim, zawierają one ważne przesłanie, prowadzące do refleksji przygotowujących do zbliżającego się nowego roku – Rosz Haszana i do Dnia Pojednania – Jom Kipur.

Czytaj więcej: O ostatnich paraszach żydowskiego roku kalendarzowego

TISZA BE AW

Z kalendarza żydowskiego dowiadujemy się, że w niedzielę 22 lipca przypada w tym roku 9 dzień miesiąca Aw, w którym świat żydowski obchodzi wielki dzień żałoby – Tisza  be Aw, uznawany za rocznicę zniszczenia w 586 r. p.n.e. przez babilońskiego króla Nabuchodonozora  Pierwszej Świątyni w Jerozolimie. Według tradycji żydowskiej jest to też rocznica zburzenia w 70 r. n.e. Drugiej Świątyni przez cesarza rzymskiego Tytusa.

Świątynia Jerozolimska przejęła rolę Miszkan – Przybytku, będącego  dla starożytnych wyznawców Boga Izraela miejscem przebywania chwały Bożej.

Czytaj więcej: TISZA BE-AW 5778 PRZESŁANIE CZASU ŻAŁOBY

hanukkah menorah„ŚWIATŁOŚĆ ŚWIECI W CIEMNOŚCI...”

Święto Świateł – Chanuka przypada w tym roku w dniach 13-20 grudnia, a w wigilię (Erew Chanuka – 12 grudnia wieczorem) zapala się pierwszą świeczkę.

Według żydowskiej tradycji po oczyszczeniu zbezczeszczonej przez Greków Świątyni  kapłani stwierdzili, że zapas oliwy potrzebnej do siedmioramiennego świecznika świątynnego wystarczy tylko na jeden dzień. Cudownie podsycane płomienie płonęły jednak przez osiem dni – wystarczająco długo, aby przygotować nowy zapas oczyszczonej oliwy. Rocznica tego wydarzenia przypada 25 dnia miesiąca kislew, kiedy miano dokonać oczyszczenia Świątyni. Tego dnia zaczynają się ośmiodniowe święta Chanuka, nazywane też Świętem Świateł, gdyż ich motywem przewodnim jest poszerzanie panowania światłości, która zwycięża ciemność.

Czytaj więcej: CHANUKA 5778

Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo