Wyjazdy

Wyjazdy

Owoce służby Wspólnoty "Drzewo Oliwne" w mieście Chmielnicki na Ukrainie.W poniedziałek 16 września 2019 roku żydowska fundacja charytatywna "Chesed Beszt" w Chmielnickim obchodziła swoje 20-lecie. Na uroczystość jubileuszową byli zaproszeni działacze społecznych organizacji miasta, przedstawiciele władzy, goście z innych miast Ukrainy i zza granicy i oczywiście ci, o których troszczą się pracownicy i wolontariusze "Chesedu Beszt".

Czytaj więcej: Owoce służby Wspólnoty "Drzewo Oliwne" w mieście Chmielnicki na Ukrainie.

Żydowska historia pewnego włoskiego miastaPółnocne Włochy. Przepiękne jezioro Garda. W minionym miesiącu byłam w mieście Trydent i chciałam odwiedzić gminę żydowską, albo zobaczyć synagogę. Bardzo mnie zdziwiło, że ponad pięć wieków temu przestała istnieć. Okazuje się, że dotychczas nie odrodziło się tam życie żydowskie. Zainteresowałam się dlaczego gmina przestała istnieć.

Jedynym świadkiem żydowskiej obecności w przeszłości w Trydencie są fundamenty istniejącego do dziś Palazzo Salvadori położone na wcześniejszych fundamentach synagogi. Sądząc po rozmiarach Palazzo, musiała tu być duża synagoga, co oznacza, że rodziny żydowskie żyjące tutaj w XV w. były bogate. W 1475 r. Żydzi zostali oskarżeni o zamordowanie dwuletniego chłopca o imieniu Szymon (Simonino) w czasie żydowskiej paschy i chrześcijańskiej wielkanocy.  Żydzi rzekomo mieli wykorzystać krew chłopca do zrobienia macy na święto. 

Niektóre źródła podają historię, że chłopca zabiło pewne małżeństwo, które w ten sposób chciało się uwolnić od finansowych zobowiązań w stosunku do Żydów, a wina za mord miała spaść na ich wierzycieli.  Inne źródła przemilczają tę historię, pozostawiając nam tylko drastyczny przykład oskarżenia, sfabrykowanego przez jakiegoś mnicha.

Czytaj więcej: Żydowska historia pewnego włoskiego miasta.

3 lvovW dniach 26-28 lipca miałyśmy możliwość w trzy osoby pojechać do Lwowa i Drohobycza. Była to wspaniała okazja zobaczyć się z przyjaciółmi i nawiązać nowe znajomości. Z wdzięcznością za otrzymane wcześniej fundusze zrobiłyśmy paczki żywnościowe dla osób potrzebujących.

Miejscowi przyjaciele zabrali nas samochodem do Lasu Bronickiego. Są tam masowe groby, w których pochowano jedenaście tysięcy Żydów, w tym setkę dzieci, zamordowanych przez hitlerowców w okresie od sierpnia 1942 aż do kwietnia 1943 roku. Najwięcej osób rozstrzelano i zamordowano od sierpnia do listopada 1942 roku.

W miejscach masowych grobów, wskazanych przez ludzi po wojnie, położono betonowe płyty z gwiazdą Dawida i tablicą upamiętniającą. Jest ich 13. Najdłuższa płyta nagrobna ma 30 m długości. Co roku jesienią płyty te muszą być czyszczone. Przydało by się je zakonserwować przed mrozem i deszczem. Chętnych do pomocy prosimy o kontakt na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Anna Cieślar

Na zdjęciu z lewej strony: Aleksandra Miestecka,
Michael Pleskov, Anna Cieślar, Tetiana Kritenko, Katarzyna Grażanow, Josyph Karpyn.
Przy jednej z 13 płyt nagrobnych
Audycje radiowe
Audycje "Drzewa Oliwnego"
w RadioChrzescijanin.pl
w piątki o 15:45
i w poniedziałki o 17:00
radio
Zobacz na YouTube
Oglądaj nasze filmy na kanale YouTubeyoutube icon
Kontakt
05-402 Otwock 4
kom. 506 198 073
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.logo