Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

W dniach 23 stycznia do 2 lutego odbyły się obchody Międzynarodowych Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Wspólnotę „Drzewo Oliwne” reprezentowali Emanuel Machnicki, Tymoteusz Rabinek oraz Szymon i Paulina Stateczni. Głównym organizatorem oraz pomysłodawcą dni pamięci jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, któremu serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbyły się w ponad 70 miejscowościach Podkarpacia. Cieszymy się, że z roku na rok coraz więcej osób oraz organizacji włącza się w upamiętnianie tych straszliwych wydarzeń, które miały miejsce podczas II wojny światowej.

Podczas naszego pobytu na Podkarpaciu mogliśmy uczestniczyć w prelekcjach i wykładach historyków, pokazach filmów o tematyce związanej z Holokaustem, koncertach oraz prezentacji wspomnień ocalonych z Zagłady.

W Rzeszowie odbyła się modlitwa z udziałem rabina Shaloma Ber Stamblera (Chabad-Lubawicz z Warszawy) na cmentarzu żydowskim, który podczas wojny został niemal doszczętnie zdewastowany. Mogliśmy też być świadkami promocji Shimona Redlicha na doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Profesor Shimon Redlich urodził się w Lwowie w 1935 roku i mieszkał w pobliskich Brzeżanach. Podczas wojny ocalał dzięki pomocy Polaków i Ukraińców. W 1950 wyjechał do Izraela, gdzie rozpoczął studia na Uniwersytecie Hebrajskim. Od wielu lat pan Redlich aktywnie działa na rzecz polepszenia stosunków polsko-żydowskich i ukraińsko-żydowskich. Po uroczystości wręczenia dyplomu został wyświetlony film pt. „Powroty Szymona” w reżyserii Sławomira Grünberga i Katki Reszke.

W miejscowości Turze Pole mieliśmy zaszczyt uczestniczenia w odsłonięciu tablicy upamiętniającej zamordowaną  przez niemieckich faszystów rodzinę tak zwanych „Kogutów” (ich prawdziwe nazwiska nie są znane). Po wspólnej modlitwie udaliśmy się do miejscowego ośrodka kultury, by obejrzeć występy dzieci oraz posłuchać prelekcji i wspomnień okolicznych mieszkańców.

W Przemyślu podczas spotkania z osobami rodzinnie związanymi z żydowskim Przemyślem, Szymon i Paulina Stateczni wykonali repertuar psalmów hebrajskich. Psalmy hebrajskie zabrzmiały również w Gniewczynie Łańcuckiej w parafii św. Mateusza podczas nabożeństwa ekumenicznego, upamiętniającego ofiary Holokaustu na tym terenie.

Tymoteusz Rabinek

Facebook
WhatsApp
Drukuj
Email