8-10 Marca 2019 seminarium dla wolontariuszy w Kijowie (Babuszkin sad)

Już po raz trzeci wraz z Tanią przygotowałyśmy seminarium na temat Izraela. Odbyło się ono w dniach od 8-10 marca 2019 r.  Po raz drugi to seminarium było na Ukrainie, w pięknym kompleksie hotelowym “Babuszkin Sad”, 6 km pod Kijowem. Dla grupy polsko-ukraińskiej w liczbie 26 osób seminarium było dobrą okazją przede wszystkim do integracji, mimo trudności językowych, uczenia się o Bożych prawdach z Biblii oraz dzielenia się świadectwami z naszego życia.

Tematem było: Jakie ma znaczenie dla chrześcijan modlitwa o Izrael? Mottem było słowo z Listu do Rzymian 10:1 “Bracia, pragnienie serca mego i modlitwa zanoszona do Boga zmierzają ku zbawieniu Izraela”. Wykłady ukazywały ważność modlitwy za Izrael w życiu Kościoła i biblijne podstawy modlitwy i miłości oraz przykłady, ukazywały też kontekst historyczny Polaków, Ukraińców i Żydów, oraz temat “wyjścia” narodu żydowskiego z Egiptu obchodzone corocznie w święto Pesach. Były modlitwy, pieśni oraz koncert pieśni szabatnich.

Wielkim przeżyciem, zwłaszcza dla polskiej grupy, była możliwość zwiedzenia Kijowa z przewodnikiem. Wycieczka pod nazwą “Żydowski Kijów” to był wyjazd do Babiego Jaru, gdzie 29-30 września 1941 r. prawie 33.000 Żydów z Kijowa i okolic zostało zamordowanych. Byliśmy też w Centralnej Synagodze Kijowa i zobaczyliśmy dom, gdzie w 1898 r. urodziła się i mieszkała do siódmego roku życia Golda Meir, późniejsza premier Izraela.

10 Marca, już po seminarium, część naszego grona spotkała się z grupą żydowskich, kijowskich przyjaciół. Wcześniejsze spotkania były z okazji Rosz Haszana czy Chanuki oraz na “Wczasach z Biblią” w Wiśle. Tym razem w gronie 27 osób cieszyliśmy się dwugodzinnym spotkaniem przy obiedzie. Towarzyszył nam Psalm 23, a zwłaszcza słowa: … “zastawiasz przede mną stół”…

  Anna Cieślar.

Facebook
WhatsApp
Drukuj
Email