—– Podróż polskiej grupy do Lwowa w dniach 21-24 listopada 2019 roku. —–

Dla dziewięciu osób podróż do Lwowa stała się czymś niezapomnianym. Każda z tych osób marzyła, żeby znaleźć się w mieście, którego historia była ściśle związana z państwem polskim. I oto z różnych stron Polski – z Warszawy, Wrocławia, Elbląga i Gniezna – wszyscy przyjechali nie tylko, żeby zobaczyć miasto ale przede wszystkim by spotkać się z członkami gminy żydowskiej i z grupą dzieci i dorosłych, która przebywała latem w gościnnym domu Hani i Gustawa Cieślarów.
Kierownik grupy na obozie w Wiśle, Ada Isaakowna Dianowa, była w latach dziewiećdziesiątych przy początkach odrodzenia się życia i kultury żydowskiej społeczności Lwowa. Dzisiaj jest zastępcą honorowego konsula Państwa Izrael w Zachodniej Ukrainie, a także kieruje działalnością jednej z żydowskich wspólnot w mieście.
Bogate życie żydowskie Lwowa było związane z takimi wielkimi nazwiskami, jak: Hersch Lauterpacht -prawnik, konsultant procesu norymberskiego; Stanisław Lem – znany pisarz i filozof dwudziestego wieku; Pinchas Hitt – jeden z pierwszych architektów Tel Avivu; i wielu innych. Przed II Wojną Światową we Lwowie żyło ponad 100 tysięcy Żydów.
Wraz z ogłoszeniem niezależności Ukrainy życie i kultura wspólnoty żydowskiej otrzymały możliwości, jakie trudno sobie było nawet wyobrazić w czasie radzieckiego reżimu. Nowe pokolenie zastępowało odchodzce, wielu ludzi wyjechało do Izraela i do innych krajów. Także obecnie, w liczącej około 3000 osób wspólnocie żydowskiej wiele się dzieje dzięki takim liderom rozwoju życia żydowskiego jak Adel Dianowa.
Oprowadzając polską grupę po centrum Lwowa, Tatiana Sukorkina, przewodniczka z 50-letnim doświadczeniem i członek żydowskiej wspólnoty, powiedziała, że chce poprowadzić tę wycieczkę na takim poziomie, na jakim były przyjęte dzieci i dorośli na letnim obozie w Wiśle. Nie tylko wycieczka, lecz także wspólny szabat w synagodze oraz przyjęcie w Izraelskim Konsulacie i występ lwowskiego zespołu żydowskiej pieśni “Sztrudl” – wszystko to na długo pozostanie naszym polskim gościom w pamięci.
Pomimo bogatego programu pobytu we Lwowie udało się nam odwiedzić też Aleksandrę Mestecką. W marcu 2020 r. Aleksandra Salomonowna będzie świętować 90. urodziny. Pełna energii i planów z radością przyjęła całą 9-osobową grupę na obiad w swoim domu i poprosiła Hanię o modlitwę.
I chociaż chłodna listopadowa pogoda nie sprzyjała gościom, to ciepło serc lwowskich przyjaciół zrodziło nowe marzenia, żeby znów odwiedzić to piękne miasto.

Tetiana Kritenko   (Tłum. Anna Cieślar, red. Anna Białęcka-Pluta)

Facebook
WhatsApp
Drukuj
Email